Transformované penzijní fondy nedokážou porazit inflaci. Zlato ji překoná.

„Zhruba polovina Čechů ve věku 18 až 64 let si spoří na stáří skrze transformované penzijní fondy, které dlouhodobě nedokážou porazit inflaci. Fakticky tak dochází ke znehodnocování úspor lidí, kdy naspořené peníze v čase ztrácí kupní sílu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V současné době existuje osm transformovaných fondů a dohromady mají přibližně 3,3 milionu účastníků. Transformované fondy vznikly z původních penzijních fondů a garantují nezáporné zhodnocení. Výhody transformovaných fondů spočívají v možnostech příspěvků od zaměstnavatelů a státu. Klientům po konci spoření umožňují jednorázové vyrovnání.

V období od roku 2013 do roku 2019 se transformované penzijní fondy zhodnotily v průměru zhruba o osm procent. Ve stejném období však kumulovaná míra inflace dosahovala úrovně téměř jedenáct procent. Lze tedy říct, že transformované penzijní fondy dlouhodobě nedokážou porazit inflaci a bez příspěvků od zaměstnavatelů a státu nedává smysl si v nich spořit. Reálná hodnota úspor se totiž v transformovaných penzijních fondech snižuje.

Větší smysl, jak si spořit na stáří, dávají jiné produkty. Lidé by přitom neměli spoléhat jen na jeden konkrétní produkt, do kterého budou směřovat všechny své úspory. Výrazně bezpečnější strategií je vybrat si více produktů a úspory mezi ně rozdělovat.

Například je možné se zajistit na stáří koupí nemovitosti. V případě, že by nákup celé nemovitosti byl příliš nákladný, je možné investovat do nemovitostí například skrze fondy kvalifikovaných investorů. Rovněž je možné investovat do akcií či dluhopisů. To jde buď přímo či skrze celou škálu fondů. Zde je však nutné upozornit, že investice do akcií a korporátních dluhopisů mohou být rizikové, proto je vhodné do nich investovat delší čas před nástupem do důchodu.

Samozřejmě je možné využít účastnické fondy doplňkového penzijního spoření, kde lze nastavovat různé investiční strategie. Část peněz je možné vložit do zlata, umění či jiných alternativních investic. K dispozici jsou i náročnější strategie pro investování například v oboru private equity, které však lze doporučit již jen zkušenějším investorům.

Lidé by se měli vyhýbat podezřelým produktům u společností, které působí na trhu jen krátce a nejsou licencované. Měli by mít na paměti, že vyšší výnos znamená i vyšší riziko. Lidé krátce před nástupem do důchodu by míru rizika měli maximálně snižovat, aby se například nestalo, že rok před nástupem do důchodu přijdou o desítky procent svých úspor.

Ing. Štěpán Křeček, MBA
Hlavní ekonom
BH Securities a.s.

ZDROJ: https://www.kurzy.cz/zpravy/527443-transformovane-penzijni-fondy-nedokazou-porazit-inflaci/


V oblasti spoření a zhodnocení úspor vám lépe poslouží:

Výnosy z těchto investic jsou schopné překonat inflaci a současně přinášejí velkou míru jistoty pro investora, díky garantované míře zhodnocení.

  • Zlato a stříbro jako pojistku proti znehodnocení úspor. Drahé kovy si drží vnitřní hodnotu a „zdražují“ s tím, jak „zlevňují“ státní měny. Ve skutečnosti jsou to právě měny, které ztrácí hodnotu (devalvují) a vidět je to právě na ceně zlata.

V dobách recesí a krizí zlato navíc velmi posiluje, k jeho ochranné funkci se v té době přidává i výrazné zhodnocení. Světová ekonomika je aktuálně na začátku ekonomického poklesu, cena zlata a stříbra tedy v příštích letech poroste a vysoce překoná míru inflace.

Do fyzického zlata, stříbra i platiny si můžete pohodlně postupně spořit s komoditním účtem Golden Gate, který vám ráda blíže představím.

  • Spolufinancování technologického startupu. Část úspor je vhodné vložit také do rizikovějšího kapitálu, zato s mnohem vyšším výnosem. Máte jedinečnou šanci stát se spoluvlastníkem nové technologie, která změní dopravu na celém světě. Rizikovost tohoto projektu je již velmi nízká, začíná se realizovat v jednotlivých projektech. Proto možnost podílet se na financování a získat majetkové podíly technologie za nejvýhodnějších podmínek bude ukončena během několika měsíců.

Zhodnocení v budoucnu překoná možnosti drahých kovů i dalších konvenčních investic.

Ráda vás provedu celým procesem registrace a nákupem podílů.

 

Markéta